Czy warto mieć małego laptopa?

Małe laptopy mają duże możliwości i dlatego ich zakup jest tak samo opłacalny, jak kupienie laptopa o standardowych rozmiarach. Małe laptopy mają przekątną ekranu mniejszą niż 14 cali i to jest podstawowy czynnik, który odróżnia je od laptopów dużych. Poza tym wiele z nich ma dokładnie takie same parametry techniczne jak laptopy o ekranach o większych przekątnych. Mały laptop z powodzeniem można przewozić, nie mając w tym celu żadnej specjalnej torby.

Zalety i wady małych laptopów

Do najważniejszych zalet małych laptopów na pewno trzeba zaliczyć:

  • Energooszczędność. Małe laptopy wyposażone są w pojemne baterie, które po naładowaniu pozwalają na kilkugodzinną pracę.
  • Poręczność – mały rozmiar laptopa sprawia, że można go schować nawet do małej torby. Laptopy w standardowych rozmiarach wymuszają konieczność posiadania specjalnej torby do ich przewożenia.
  • Uniwersalność – mały laptop może być idealnym urządzeniem dla dziecka, ucznia, czy studenta. Może być też traktowany jako urządzenie dodatkowe dla osób, które normalnie pracują na urządzeniach większych.
  • Coraz większe możliwości – proces miniaturyzacji przyczynia się do tego, że komponenty wchodzące w skład małych laptopów mają coraz większe możliwości. To przekłada się na to, że mały i lekki laptop może być wykorzystywany do pracy ze skomplikowanymi programami komputerowymi, do rozrywki i do prostych prac biurowych.

Ograniczony rozmiar w przypadku małych laptopów ma wpływ na to, że dla niektórych osób, mogą one być niepraktyczne. Do najbardziej istotnych wad małych notebooków zaliczyć można:

  • Brak napędu optycznego, co ma wpływ na ograniczenie możliwości małych notebooków.
  • Małą przekątną ekranu, a co za tym idzie mniejszą przestrzeń roboczą. Dla wielu użytkowników może to być uciążliwe, bo nie tylko bardziej obciąża się oczy. Mniejsza przestrzeń robocza może utrudniać niektóre prace na urządzeniu.
  • Brak możliwości rozbudowy urządzenia. Budowa małego laptopa jest tak opracowana, że nie ma szans na to, by wkomponować w niego dodatkowe elementy, które mogłyby poprawić jego parametry techniczne.
  • Ograniczona ilość złączy. Wąskie obudowy nie pozwalają na to, by małe laptopy były wyposażane w większą ilość złączy USB czy HDMI.

Małe laptopy są idealne dla osób, którym zależy na tym, by ich laptop był lekki i poręczny. Na pewno nie nadają się do stałego użytku. Długa praca na urządzeniu z tak małym ekranem może być kłopotliwa. Nie mniej jednak możliwości małych laptopów są coraz większe i dlatego zainteresowanie nimi nie maleje.

Dodaj komentarz